Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

czy rozmiar penisa ma znaczenie

Wielkość męskiego członka to zawsze temat ożywionych dyskusji. Mężczyźni nierzadko mają na tym punkcie olbrzymie kompleksy i zbyt wiele czasu poświęcają na zastanawianie się nad tym, czy rozmiar ich penisa jest wystarczający. Często stanowi to podstawę ich samooceny w kwestii męskości i myślenia o sobie jako o kochanku.

Panowie mają obawy przed tym, czy ich penis będzie wystarczająco duży, by zaspokoić seksualnie partnerkę i czy nie zostanie przez nią wyśmiany. Ponieważ doświadczenie seksualne kobiet jest coraz większe, w głowach mężczyzn pojawia się lęk przed tym, że partnerka porówna w swojej głowie (albo i nie tylko) jego penisa do penisów poprzednich partnerów i porównanie to nie wypadnie korzystnie.

Takiemu podejściu nie ma się co niestety dziwić. Presję na punkcie wielkości penisa pogłębiają normy kulturowe i stereotypy. Chłopcy od najmłodszych lat słyszą komentarze dotyczące swojej męskości i tego, jaką rolę (że niby dużą) odgrywa w niej wielkość członka. Historie o porównywaniu nawzajem swoich penisów w męskich szatniach są już legendarne (choć niekoniecznie prawdziwe). Kompleksy pogłębiają filmy porno, w których to mężczyźni mają penisy wielkie, sterczące i zawsze gotowe do akcji. 

JAKI JEST PRZECIĘTNY ROZMIAR PENISA?

Temat wielkości członka rozgrzewa także naukowców, którzy od lat prowadzą badania mające na celu ustalić, jaki jest prawidłowy rozmiar i co tak naprawdę preferują kobiety (zaczynają się pojawiać już także badania skupiające się na doświadczeniach homoseksualnych mężczyzn). Jedne z pierwszych kalkulacji przeprowadzono w Instytucie Kinseya i wyniki przedstawione w 1948 roku głosiły, że przeciętna długość penisa w stanie erekcji mieści się w zakresie 12,7-16,5 cm. Badań tych jednak nie można uznawać za szczególnie wiarygodne, bo polegały na samobadaniu – mężczyzn proszono o samodzielne podanie własnych wymiarów.

W 2015 roku naukowcy pod przewodnictwem psychiatry Davida Veale’a dokonali analizy i syntezy kilkunastu prac dotyczących rozmiaru członka (brali pod uwagę tylko takie, w których pomiarów dokonywał lekarz/badacz). W sumie wzięto pod uwagę obserwacje poczynione na grupie 15 521 mężczyzn (w różnym wieku, różnych ras) i ustalono przeciętny rozmiar męskiego członka:

  • średnia długość penisa w zwisie – 9,16 cm
  • średnia długość penisa w erekcji – 13,12 cm
  • średni obwód penisa w zwisie – 9,31 cm
  • średni obwód penisa w erekcji – 11,66 cm

ROZMAR NIE JEST NAJWAŻNIEJSZY

W innych badaniach zastanawiano się nad tym, czy rozmiar penisa ma faktyczne znaczenie dla satysfakcji z życia seksualnego. Rezultat był spodziewany – rozmiar penisa nie jest w tej kwestii kluczowy. Aż 85% kobiet przyznało, że jest zadowolonych z wielkości prącia swojego partnera. Dla porównania – tylko 55% mężczyzn uważa, że rozmiar ich penisa jest zadowalający. Mężczyźni zdecydowanie przeceniają znaczenie rozmiaru członka w życiu seksualnym.

Badanie przeprowadzone w 2015 roku na Uniwersytecie w Los Angeles polegało na tym, że kobietom zaproponowano do wyboru 33 modele 3D penisów o różnej wielkości i o różnym obwodzie i na tej podstawie określano ich preferencje. Okazało się, że kobiety preferują penisy o rozmiarze niewiele większym od przeciętnego. Gdy pytanie dotyczyło przygody na jedną noc, panie wybierały większy rozmiar, niż gdy pytano o preferencje przy długotrwałej relacji (a więc uprawianie regularnego seksu). Wniosek? Kobiety są ciekawe dużego członka, ale na co dzień wolą uprawiać seks z partnerem, którego penis nie będzie sprawiał im dyskomfortu.

OBJĘTOŚĆ > DŁUGOŚĆ

Co ważne – dla kobiet dużo ważniejszą kwestią od długości penisa jest jego obwód. Dlaczego? Pochwa kobiety zazwyczaj ma długość około 6-8 cm, a najwięcej zakończeń nerwowych znajduje się na pierwszych centymetrach długości. Mimo, że pochwa jest bardzo elastyczna i jest w stanie wiele pomieścić, to znaczenie ma nie to, jak głęboko penis jest w stanie wejść, ale jak duża jest jego powierzchnia tarcia. Grubszy członek zmniejsza odległość od wejścia do pochwy do łechtaczki, która w ten sposób jest także stymulowana. Dzięki temu kobiety łatwiej osiągają orgazm. 

Zbyt duży członek może najzwyczajniej w świecie sprawiać kobiecie ból. Szczególnie jeśli jej pochwa jest krótka. Uderzanie członkiem w tylną ścianę pochwy może powodować ból szyjki macicy lub drażnienie pęcherza moczowego. Żadna to przyjemność.

A NAJWAŻNIEJSZA I TAK JEST TECHNIKA

To, co w sypialni naprawdę ma znaczenie to technika i zaangażowanie. Mężczyźni z dużymi penisami często mają przeświadczenie, że ich piękny, olbrzymi członek wystarczy, by dać partnerce przyjemność. Nic nie muszą robić, skoro do akcji wkracza dumne 18cm lub więcej. Otóż nic bardziej mylnego! Jako, że kobiety najczęściej osiągają orgazm podczas stymulacji łechtaczki, głębokie pchnięcia nie są receptą na szczęście.

Panownie z mniejszym członkiem (a nawet i przeciętnym, ale małym w ich własnym przeświadczeniu) częściej są tymi, którzy się bardziej starają. Chcą nadrobić braki w rozmiarze zaangażowaniem. Kombinują, wymyślają, doskonalą technikę, by zaspokoić swoje partnerki i nie rozczarować ich długością członka. I na tym polega ich przewaga. Nieważne więc jakiego masz penisa – chcąc usatysfakcjonować kobietę musisz zaprezentować coś więcej niż wyszarpanie swojego członka z majtek i ruch wkładam-wyciągam. A gdy Twój rozmiar jest imponujący musisz się starać jeszcze bardziej – by partnerce nie przysporzyć bólu.

WSZYSTKO JEST W WASZYCH GŁOWACH

I tak wracamy do odpowiedzi na pytanie postawione w tytule posta – czy rozmiar ma znaczenie? Dużo większe dla mężczyzn niż dla kobiet. Biorąc pod uwagę, że tyko około 30% kobiet osiąga orgazm w stosunku pochwowym, wielkość penisa nie jest czymś, czym należało by się martwić. Na szczęście coraz więcej kobiet i mężczyzn zaczyna sobie zdawać sprawę, że związek między wielkością członka, a satysfakcją seksualną jest niewielki. Z badań przeprowadzonych przez prof. Izdebskiego w 2011 roku w Polsce wynika, że wie o tym już około 40% pań i 30% panów.

Rozmiar penisa z seksuologicznego puntu widzenia nie ma praktycznie znaczenia. Jest jednak wciąż istotny z punktu psychologii. Dlatego tak ważne jest, by coraz więcej mężczyzn (ale także i kobiet) zdawało sobie sprawę, jak naprawdę się sprawy mają. Mężczyźni pozbyliby się dręczącej ich presji, a kobiety przekonania, że powinny się cieszyć z hojnie obdarzonych partnerów (bo dzięki temu są męscy), nawet jeśli oznacza to zaciskanie z bólu zębów przy każdym stosunku.

 

źródło zdjęcia

ZOBACZ TAKŻE: