Zgoda na seks – czym się charakteryzuje? O różnicy między seksem a gwałtem

zgoda na seks

W świecie, w którym molestowanie seksualne i gwałt są tak powszechne o pojęciu zgody na seks musimy mówić jak najczęściej. Musimy je wyjaśniać, tłumaczyć, obrazować za pomocą przykładów. Przekazywać wieść dalej. Uświadamiać dzieci i nastolatków o tym, że mają prawo do swojego ciała i mają prawo mówić „nie”.

Często czytam i słyszę zaskakujące pytanie: ”Kiedy możemy mówić o molestowaniu seksualnym i gwałcie? Jak rozróżnić to od zaawansowanego flirtu i podrywu?”. Bywam w szoku, bo pytają o to wydawać by się mogło dojrzali, dorośli, świadomi ludzie.

Ale od tego jestem, więc śpieszę donieść, że odpowiedź jest prosta – gdy nie otrzymamy zgody na kontakty intymne. Lub gdy jej nadużyjemy.

CZYM JEST ZGODA NA SEKS?

Zgoda na seks (ang. sex consent) to określenie oznaczające przyzwolenie na czynności seksualne. Aby seks, pieszczoty, intymny dotyk nie zostały uznane za przestępstwo wymagana jest zgoda wszystkich osób, których one dotyczą. Aby wyrażenie takiej zgody było wiążące i ważne, musi ona spełniać kilka warunków.

Podejmowanie aktywności seksualnych bez zgody drugiej osoby/osób jest molestowaniem seksualnym lub gwałtem. Bez wyjątków.

 

  1. ZGODA NA SEKS MUSI BYĆ DOBROWOLNA

Wymuszona zgoda to nie zgoda. Gdy w grę wchodzi emocjonalny szantaż, nacisk i presja (czyli np. słowa „ale obiecałaś, że gdy się zobaczymy, to będziemy uprawiać seks!”) to takiego seksu nie można uznać za dobrowolny. Przykładem może być sytuacja, gdy jedna strona jest zależna od drugiej (nauczyciel – uczeń, pracodawca – pracownik). Nawet gdy osoba pod wpływem nalegań, próśb czy gróźb na seks się zgodzi, po czasie może zdać sobie, że została wykorzystana. I będzie miała rację.

  1. ZGODA NA SEKS MUSI BYĆ ŚWIADOMA

Osoba, która znajduje się pod wpływem narkotyków i alkoholu, jest nieprzytomna lub ma inne problemy natury zdrowotnej uniemożliwiające podjęcie świadomej decyzji nie może udzielić zgody na seks. Wykorzystanie jej równe jest gwałtowi. Nawet jeśli przed imprezą partnerka dała ci do zrozumienia, że później będzie miała ochotę na seks, ale w czasie tej imprezy mocno się upiła, jej poprzednie deklaracje tracą moc.

  1. ZGODA NA SEKS MUSI BYĆ ENTUZJASTYCZNA

Jeśli znajdziesz się w sytuacji potencjalnie seksualnej, ale Twój partner nie do końca jest pewien, czy chce posunąć się dalej, zbywa Cię śmiechem, pozwala się całować, ale odsuwa Twoje ręce, nie mówi kategorycznie „nie”, ale nie mówi też jasno „tak” – to wszystko oznacza, że nie jest nastawiony entuzjastycznie na kontakty seksualne. Nie możesz się ich domagać na siłę.

  1. ZGODA NA SEKS MOŻE ZOSTAĆ ODWOŁANA W KAŻDEJ CHWILI

Nawet jeśli ktoś na początku zgodził się na kontakty seksualne, może nawet poszliście w tym celu do domu/hotelu, może wszystko wydawało się być w porządku, może zaczęliście już grę wstępną, może zdążyłeś się już podniecić i nabrać oczekiwań – mimo tego zgoda zawsze może zostać wycofana. Nawet gdy już jesteście bez ubrań, nawet w trakcie pieszczot – zawsze. Owszem to może być irytujące, ale Twoja irytacja nie jest usprawiedliwianiem zmuszania kogoś do czegoś, czego nie chce. Nawet gdy wcześniej chciał.

  1. ZGODA NA SEKS MUSI DOTYCZYĆ SZCZEGÓŁÓW

Osoba, z którą uprawiasz seks może być chętna na pewne rodzaje seksualnej aktywności i nie chcieć innych jej przejawów. Oznacza to, że jeśli uprawiacie seks waginalny i nagle zapragniesz seksu analnego, nie możesz tego zrobić bez wcześniejszej zgody partnera! Nie możesz założyć, że skoro robicie jedną rzecz, można robić wszystkie rzeczy. Próba zrobienia czegoś nowego bez wcześniejszego omówienia jest nadużyciem zgody.

  1. ZGODA NA SEKS WYMAGA DOKŁADNYCH INFORMACJI

Jeśli jesteś nosicielem wirusa HIV lub masz chorobę weneryczną, wiesz o tym, ale nie poinformujesz swojego partnera, to oznacza, że nie mógł on wyrazić świadomej zgody na seks. Nie miał wszystkich danych. Jeśli partnerka zechce użyć prezerwatywy, a Ty przed samym stosunkiem ściągniesz ją, zgoda jest nieważna. Jeśli partnerka okłamie Cię w kwestii używania antykoncepcji, także nadużyje Twojej zgody.

  1. ZGODA NA SEKS NIE JEST STAŁA

Jeśli uprawiałeś z kimś seks jeden raz lub nawet wiele razy wcześniej, nie oznacza to, że następnym razem, gdy się spotkacie znów tak będzie. Jeśli jesteś w związku i Twój partner zawsze był chętny na seks, ale nagle nie jest – to nie możesz go do tego zmuszać czy naciskać słowami: „ale przecież dwa dni temu było okej i chciałeś!”. To nie ma znaczenia. Bycie w związku nie oznacza bezwarunkowej i nieograniczonej zgody na seks. Nowy seks = nowa zgoda.

  1. ZGODA NA SEKS MUSI BYĆ WYRAŻONA JASNO i WYRAŹNIE ZA POMOCĄ SŁÓW LUB/I JĘZYKA CIAŁA

Milczenie nie jest zgodą! Flirtowanie nie oznacza, że osoba jest gotowa na seks z Tobą. Ani fakt, że rzuca Ci znaczące spojrzenia ani to, że się rumieni. Nic z tych rzeczy. Zgoda na seks to odpowiedź: „TAK!” na pytanie: „Czy chcesz iść ze mną do łóżka?”, to odpowiedź: „TAK” na pytanie: „Czy mam kontynuować?” w momencie, gdy pocałunkami schodzisz coraz niżej. To zawsze musi być: „TAK”. Jeśli nie jesteś pewien zgody, jeśli partner milczy – zapytaj i poczekaj na „TAK”. Zgoda może być także wyrażona za pomocą języka ciała – gdy partner chętnie odwzajemnia Twoje pieszczoty, sam je inicjuje, wzdycha z przyjemnością i nie daje Ci ŻADNYCH wątpliwości, że chce tego, co robicie.

  1. ZGODĘ NA SEKS MOGĄ WYRAZIĆ TYLKO OSOBY DO NIEJ UPRAWNIONE

Dziecko nie może wyrazić zgody na seks. Jeśli osoba jest uznawana za nieletnią w danym kraju, seks z nią zawsze będzie przestępstwem. Bez względu na jej decyzję. Świadomą zgodę na seks mogą wyrażać tylko osoby będące powyżej wieku przyzwolenia. W Polsce jest to wiek 15 lat.

JAK ZADBAĆ O ZGODĘ?

Pytać. To jest jedyny skuteczny i efektywny sposób. Zadawać pytania przed i w trakcie seksu. Dopytywać, jeśli ma się jakieś wątpliwości. Używać komunikatów werbalnych, nie brać niczego za pewnik. Bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na mowę ciała drugiej osoby i reagować na jej zmiany. Obserwować i pytać.

„Czy tak jest dobrze?”, „Podoba ci się to, co robię?”, „Wszystko w porządku, mogę kontynuować?”, „Wyglądasz jakby cię bolało, mam przestać?”, „Czy będzie w porządku, jeśli wsadzę ci palec do tyłka?”, „Masz ochotę mnie wylizać?”, „Czy takie tempo ci odpowiada?”, „Możemy zrobić to inaczej, jeśli chcesz”, „Czy taka pozycja cię podnieca?”.

To nic trudnego. Jestem pewna, że sobie poradzicie. Pytanie o zgodę jest seksowne, bo oznacza, że osoba, z którą wylądowałeś w sytuacji intymnej szanuję Cię i dba o Twoje dobre samopoczucie. Respektuje granice, które wyznaczasz. Można jej ufać i można się czuć przy niej bezpiecznie.

Bądźcie takimi osobami. Zgoda na seks nie jest dodatkiem. Jest pierwszym i podstawowym elementem każdego kontaktu seksualnego. Jest niezbędna.

źródło zdjęcia

ZOBACZ TAKŻE: