Ten Pierwszy Raz: błona dziewicza nie ma znaczenia

błona dziewicza

Na początek pytanie – co sobie pomyślałyście, gdy pierwszy raz usłyszałyście o czymś takim jak błona dziewicza? Myślałyście o niej, jak o przeszkodzie i ograniczeniu? Przychodziły Wam na myśl wyobrażenia rodem z koszmarów – mnóstwo krwi, ból i ogromny wstyd?

Mam nadzieję, że nie, ale z moich doświadczeń wynika, że właśnie tak większość kobiet reaguje na wieść, że „coś” broni dostępu do ich pochwy, a pozbycie się tego nie będzie przyjemne. Zdaję sobie sprawę, że strach ma wielkie oczy, więc dziś mam zamiar Was uspokoić – błona dziewicza ani nie jest szczególnie ważna ani straszna.

W tajemnicy powiem Wam nawet, że istnieje szansa, że do czasu pierwszego seksu w Waszym ciele nie będzie już nawet wyczuwalna i nie odczujecie skutków jej istnienia. To jak, czujecie się trochę lepiej? ;) Zapraszam do pierwszego wpisu związanego z pierwszym seksem. 

CZYM JEST BŁONA DZIEWICZA (HYMEN)?

To fałd błony śluzowej, który znajduje się przy wejściu do pochwy. Nie pełni on żadnej funkcji biologicznej, jest pozostałością procesu ewolucji i przekształcania się naszych ciał.

Błona dziewicza nie jest taka sama u wszystkich kobiet. Może być jednolita i zakrywać cały otwór wejścia do pochwy, a może mieć też małe dziurki na swojej powierzchni. Przez te otworki do wnętrza pochwy mogą dostać się plemniki przy praktykowaniu płytkiego stosunku bądź pieszczotach z wytryskiem na srom kobiety – w ten właśnie sposób dziewica również może zajść w ciążę. Pamiętajcie o tym – podczas pierwszego seksu także trzeba zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Błona dziewicza różni się wytrzymałością i sprężystością, która zmienia się w zależności od tego, jak często poddawana jest rozciąganiu. Różnice spotkamy także w przypadku jej kształtu, który może wpływać na to, czy defloracja (= przerywanie błony) będzie bolesna.

KIEDY I CZY BŁONA PĘKA?

Hymen jest rozciągliwe i sprężyste, dlatego jej przerwanie podczas pierwszego seksu nie jest całkowite. Nie ma żadnego jednego kluczowego momentu, w którym następuje utrata. Żadnego donośnego „pyk”, czy „szast-prast” i po sprawie. Rozciąganie i przerywanie błony to proces. Czasem jest ona tak wytrzymała, że otwarcie wejścia do pochwy musi być wykonane w gabinecie lekarskim przez lekarza. Ale takie przypadki są bardzo, bardzo rzadkie.

Błona dziewicza nie występuje nawet u wszystkich kobiet. U tych, które ją posiadają może natomiast zanikać po okresie dojrzewania albo dopiero po porodzie. W jakiejś części może być obecna w ciele zawsze. Nie ma na to reguły.

Hymen może zostać także naruszony podczas masturbacji czy stosowania tamponów. Jego samoistne przerwanie możliwe jest w czasie uprawiania sportu – np. podczas jazdy na rowerze czy jazdy konnej.

KRWAWI CZY NIE KRWAWI? BOLI CZY NIE BOLI?

Krwawienie i ból które mogą pojawiać się przy pierwszym stosunku częściej mają związek z pocieraniem penisa o ścianki pochwy i niewystarczającym nawilżeniem niż z uszkodzeniem błony dziewiczej. Gdy partner jest nieporadny i próbuje wepchnąć w Ciebie swojego penisa na siłę, a Ty nie jesteś odpowiednio mocno wilgotna, zamiast ruchu posuwistego mamy tarcie. Stąd ból i krew.

Nie jest jednak tak, że dotyczy to każdej kobiety. Jeśli podczas swojego pierwszego razu nie krwawisz, nie musisz się martwić – wszystko jest z Tobą w porządku!

Jeśli natomiast krwawienie trwa dłużej, jest bardzo obfite, odczuwasz wyjątkowo silny ból albo masz inne niepokojące objawy – zgłoś się do lekarza. 

POSIADANIE LUB NIEPOSIADANIE BŁONY DZIEWICZEJ NIE ŚWIADCZY O TWOJEJ WARTOŚCI 

Jeśli jesteś dziewicą i niesamowicie stresujesz się tym, jak to będzie z tą błoną podczas pierwszego seksu, to mogę doradzić Ci jedno – nie ulegaj presji. Nie ma żadnych zasad, które musisz spełnić poza zabezpieczeniem się i chęcią, by ten seks się zdarzył. Odłóż na bok rozmyślania o dziewictwie, a poświęć trochę czasu, by rozpoznać swoją gotowość do uprawiania seksu – zarówno tę emocjonalną, jak i fizyczną.

Hymen możesz z łatwością wyczuć pod palcami i bardzo polecam spróbować to zrobić. To pomoże Ci pokonać lęk przed nieznanym. Może się okazać, że Twoja pochwa nie stawia oporu, a więc Twoja błona dziewicza została przerwana wcześniej w wyniku różnych okoliczności, o których pisałam wyżej. Wtedy okaże się, że już nie musisz się przejmować tym, jak zareaguje ten mało ważny fałd, a możesz zacząć się zastanawiać na reakcjami swoimi i partnera. Ten odpowiedni nie będzie się przejmował tym, że Twojej błony już nie wyczuje, mimo Twojej deklaracji o byciu dziewicą.

Nie ma ona w końcu żadnego znaczenia, a Ty jesteś tak samo wartościową osobą z nią i bez niej. Niech nikt Ci nie próbuje wmówić inaczej.

 

Mam nadzieję, że ten post okaże się dla Ciebie przydatny i pomoże uporać się z Twoimi wątpliwościami :) Jeśli masz jakieś pytania albo coś jest niejasne, to zapraszam do kontaktu. Czekam na Wasze komentarze!

 

źródło zdjęcia

ZOBACZ TAKŻE: