Fantazje erotyczne nie są poprawne politycznie. I dobrze!

fantazje erotyczne

Mimo, że są zwyczajną częścią życia seksualnego, fantazje erotyczne nadal przez wielu uważane są za temat tabu. I nawet już nie chodzi o jakieś niezwykle kontrowersyjne wyobrażenia, ale o każde. Bo jak to tak wyobrażać sobie seks ze strażakiem albo trójkąt, szczególnie gdy się jest w zdrowym, szczęśliwym związku?! No jak?!

Tak zwyczajnie.

Fantazje erotyczne są normalną i całkowicie naturalną częścią naszej seksualności i dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ich treść może być bardzo różna i zależy od preferencji wyobrażającego. Można więc fantazjować o seksie grupowym, seksie homoseksualnym, seksie z pielęgniarką, policjantem, nauczycielką… Można wyobrażać sobie seks z elementami przemocy, seks pełen dominacji, seks z użyciem konkretnych przedmiotów, seks w dziwnych sytuacjach. Można podniecać się fantazjami o zdradzie partnera, a nawet o gwałcie (tak, fantazje o gwałcie są normalne!).

Fantazje erotyczne nie podlegają wartościowaniu – nie ma gorszych i lepszych. Każda z nich jest dobra jeżeli służy osobie fantazjującej. Bez względu na treść fantazji erotycznych – nie ma w nich nic niemoralnego i nienormalnego, o ile nie prowadzą one do czyjejś krzywdy ani łamania prawa.

To, że Twój partner fantazjuje o innych kobietach i innym seksie, niż ten który macie wspólnie, nie oznacza, że już go nie pociągasz i nie chce uprawiać z Tobą seksu. Fantazje erotyczne nie są bowiem żadnym substytutem seksu – są po prostu inną, kolejną częścią życia seksualnego. Fantazjowanie tylko dla samego siebie to doskonała odskocznia od seksu z partnerem.

FANTAZJE EROTYCZNIE NIE SĄ POPRAWNE POLITYCZNIE

Psychoterapeutka Esther Perel powiedziała w jednym ze swoich wykładów, że większość z nas w nocy podnieca się tym, przeciwko czemu protestuje za dnia. I ja się z tym całkowicie zgadzam! Pożądanie często związane jest z odczuwaniem agresji, złości, zazdrości, egoizmu. O ile jednak jest do dobre dla pożądania, tak nie służy w żaden sposób miłości. Dlatego też zamknięcie takich odczuć i emocji w przestrzeni fantazji erotycznych to bezpieczny sposób, by je ujarzmić.  

Kultura i narzucone z góry schematy postępowania sprawiają, że zamiast pielęgnować swoje fantazje erotyczne, bardzo często jest odrzucamy, staramy się je kontrolować i hamować. Mamy poczucie winy, że podnieca nas coś, co nie powinno. To najłatwiejsza droga do późniejszych frustracji seksualnych. Warto zrobić coś odwrotnego i zamiast walczyć z tym, co podsuwa nam nasz umysł erotyczny – uczyć się to pielęgnować. Bo to przecież fantazje erotyczne rozbudzają ciekawość seksualną i pełnią funkcję stymulującą. Wprawiają w stan podniecenia, ułatwiają odczuwanie pożądania. Dzięki fantazjom erotycznych uczymy się własnych pragnień i tego, w jaki sposób nimi kierować, by ostatecznie osiągnąć satysfakcję seksualną.

DLACZEGO FANTAZJOWANIE JEST TAK WAŻNE?

 Dlatego, że jest tylko nasze. Zamknięte w ściśle określonej formie w naszych głowach, mamy nad nim pełną kontrolę, możemy je dowolnie zmieniać i modyfikować. To daje poczucie siły i pewności. Bez względu na to, co się wydarzy, fantazje erotyczne są bezpieczną i prywatną przestrzenią, w której możemy seksualnie dojrzewać bez strachu i bez oceniania.

Fantazje erotyczne mogą oczywiście stać się wspólną przestrzenią, miejscem do którego zapraszamy partnera. Dzielenie się nawzajem swoimi fantazjami erotycznymi może przynieść wiele dobrego i wprowadzić ożywczy powiew do Waszej sypialni. Może okazać się, że Twoja fantazja pokrywa się z jej/jego, a nawet jeśli nie, to być może partner będzie zaintrygowany i gotów spełnić to, o czym Ty wciąż marzysz.

PAMIĘTAJ – NIC NA SIŁĘ

Nie musisz się godzić na zaspokajanie fantazji swojego partnera, nawet jeśli on Cię o to poprosi. Jeśli czujesz się niekomfortowo albo po prostu nie masz ochoty – masz do tego pełne prawo! Powiedz mu o tym, porozmawiajcie, może uda się wypracować kompromis. Nigdy nie zmuszaj się do robienia czegoś, czego nie chcesz! Zasada ta działa w drugą stronę – musisz być przygotowana na to, że to partner nie będzie otwarty na Twoje wyobrażenia. Rozmawiaj, wyjaśniaj, ale nie naciskaj.

Nie musisz też w ogóle czuć potrzeby realizacji własnych fantazji. Mogą one stanowić jedynie stymulator podczas masturbacji czy gry wstępnej, mogą przenosić Cię do innego, przyjemnego świata; mogą być sposobem na relaks lub przestrzenią, gdzie szukasz ulubionych bodźców i przekraczasz granice. Nie masz żadnego obowiązku o nich mówić i ich realizować, jeśli taki stan rzeczy Ci odpowiada i nie odczuwasz żadnych frustracji związanych z ich niespełnieniem.

MÓWIĆ? 

Trzeba zdawać sobie sprawę, że pewne fantazje erotyczne są trudne do wytłumaczenia partnerowi i mogą być nawet źle zrozumiane. Bo jak podzielić się z ukochaną osobą, że podniecamy się myślą o seksie z nieznajomym albo pragniemy, by on patrzył, gdy seks uprawiamy z innym? Takie wyznanie może doprowadzić partnera do nieuzasadnionej zazdrości, utraty pewności siebie i podkopać jego wiarę we własne umiejętności seksualne. Możemy starać się wytłumaczyć pewne kwestie i to, jak działa nasz umysł, ale czasem być może nie czujemy się na siłach i wtedy lepiej fantazje zostawić tylko dla siebie. Stuprocentowa zgodność w każdym aspekcie erotycznych marzeń nie jest obowiązkowa do tego, by mieć świetny seks.

Trzeba liczyć się także z tym, że wypowiedziana, a później poddana analizie i ocenie fantazja straci swoją moc. A tego przecież nie chcemy.

A REALIZOWAĆ?

Niekiedy sama myśl o realizacji fantazji erotycznych wydaje się nam śmieszna, żenująca czy odpychająca. Fantazje erotycznie nie działają tak, jak inne wyobrażenia. Jeśli marzysz to wycieczce do Grecji, to z pewnością tak właśnie jest, ale gdy fantazjujesz o tym, że jesteś niewolnicą, która seksualnie oddaje się gladiatorom – nie oznacza, że DOKŁADNIE tego pragniesz. Być może tak naprawdę nie chcemy doświadczyć tego seksu grupowego czy kneblowania, ale nie zmienia to faktu, że fantazjowanie o tym sprawia nam przyjemność. Umysł erotyczny nie działa w racjonalny i logiczny sposób, nie ma w tym nic złego.

 

Jak to jest u Was z fantazjami erotycznymi? Miewacie, realizujecie? Czy raczej zostają one jedynie w strefie marzeń? Fantazjowanie jest dla Was ważną częścią życia erotycznego czy raczej nigdy nie przywiązywaliście do tego wagi? Koniecznie podzielcie się ze mną swoimi doświadczeniami!

 

źródło zdjęcia

ZOBACZ TAKŻE: